28 Grudnia 2020

Jak zaadresować kopertę lub list do kolegi? Wzór

Jak zaadresować kopertę lub list do kolegi? Wzór

Historia pisania listów zaczęła się właściwie w tym samym momencie, w którym tylko powstało pismo. Ludzie wykorzystują ten sposób komunikacji od tysięcy lat, jednak w ostatnim czasie jest on wypierany przez nowe możliwości oferowane przez komputery, telefony oraz Internet. Niestety, niewiele osób pisze jeszcze listy do znajomych, przyjaciół i rodziny. Jest to błąd, ponieważ pisanie listów niesie za sobą wiele rozmaitych korzyści. Badania udowadniają, że przelewanie myśli na papier w pozytywny sposób wpływa na nasz nastrój i jest dobrym sposobem na wyrażenie uczuć i emocji, o których nie jesteśmy w stanie powiedzieć wprost. Warto zatem wziąć kartkę, długopis i napisać list do bliskiej osoby. Nie każdy z nas jednak miał w swoim życiu okazję, by napisać list. Możemy mieć zatem problem z prawidłowym zaadresowaniem koperty. Jeśli zastanawiasz się, jak zaadresować list do kolegi, odpowiedź na te pytanie znajdziesz w poniższym tekście. 

 

Gdzie należy umieścić dane adresata?

Pierwszą kwestią, która wymaga omówienia jest miejsce na kopercie zarezerwowane na dane adresowe odbiorcy. Jedyną obowiązującą zasadą, której należy przestrzegać jest wpisywanie danych adresata w prawym dolnym rogu. Pamiętajmy przy tym, aby zachować odpowiednią ilość wolnego miejsca od brzegów koperty, zarówno od dołu, jak i z prawej strony. W zależności od wielkości naszego opakowania wysyłkowego będzie to od 1,5 cm do kilku centymetrów. 

 

Jak sformułować i wpisać dane adresata?

Adresowanie koperty, w której zamieścimy list do kolegi powinniśmy zacząć od użycia zwrotu grzecznościowego. Najczęściej wybieraną formułą w tym przypadku jest „Szanowny Pan” lub skrót „Sz. Pan”. Wśród młodzieży często stosowanym zwrotem jest natomiast słowo „Kolega” oraz pochodzący od niego skrót „Kol.”. Te sformułowania również będą poprawne, jeśli list skierowany jest do naszego rówieśnika. Jeśli używamy pełnej formy zwrotu grzecznościowego, to imię oraz nazwisko umieśćmy w kolejnej linijce, natomiast w przypadku skrótu dane personalne możemy wpisać zaraz po nim. Niżej znajduje się miejsce przeznaczone na nazwę ulicy oraz numer budynku i mieszkania. Pod nimi natomiast umieśćmy kod pocztowy oraz miejscowość (najlepiej napisaną wielkimi literami). 

Np. 

Szanowny Pan 
Marek Kowalski
ul. Leśna 56/13
45-678 OLSZTYN

Przed wysyłką upewnijmy się jeszcze, że wszystkie dane zostały wpisane poprawnie, aby uniknąć sytuacji, w której list trafia do niewłaściwej osoby. 

 

Jak zaadresować kopertę lub list do kolegi? Wzór

Czy powinniśmy umieszczać nasze dane na kopercie? 

Wpisywanie danych nadawcy, czyli osoby, która wysyła list, jest jak najbardziej wskazane. Przydaje się to szczególnie w sytuacji, kiedy korespondencja z różnych powodów nie może być dostarczona do adresata. Może to wynikać z wpisania niepoprawnego adresu, np. pomylenia numeru domu. Możliwe również, że dana osoba nie jest już dostępna pod znanym nam adresem. Dzięki wpisaniu własnych danych, adresat od razu będzie wiedział, od kogo list otrzymuje.

 

Gdzie wpisać nasze dane adresowe? 

Miejscem przeznaczonym na dane nadawcy jest zawsze lewy górny róg koperty. Niektórzy wpisują także dane nadawcy z tyłu koperty, jednak bezpieczniejszym i pewniejszym sposobem jest wpisanie ich z przodu. Wtedy wszystkie informacje na temat przesyłki są jasne, czytelne i zamieszczone w jednym miejscu. Pod danymi adresowymi nadawcy znajduje się miejsce potrzebne na oznaczenie rodzaju przesyłki, czego zwykle dokonuje urzędnik poczty. Prawy górny róg koperty to z kolei pole znaku opłaty pocztowej, w którym przyklejamy znaczki pocztowe. Podczas wpisywania własnych danych adresowych trzymajmy się zatem lewej górnej części koperty.

 

Dane nadawcy – jak powinny wyglądać? 

Podczas wpisywania własnych danych należy pamiętać o imieniu i nazwisku, nazwie ulicy oraz numerze domu, a także o kodzie pocztowym i miejscowości. Zwrot grzecznościowy oczywiście pomijamy - jest on używany jedynie w przypadku wpisywania danych odbiorcy. Nie musimy również zostawiać wolnego miejsca u góry i z lewej strony, jak ma to miejsce w przypadku danych adresata.

np. 

Maria Jankowska
ul. Wiejska 24/29
34-098 SZCZECIN

 

Inne rady i wskazówki 

W przypadku adresowania koperty wyraźne i czytelne pismo jest już połową sukcesu. Użyjmy zatem długopisu w ciemnym kolorze oraz koperty w jednolitym kolorze. Użyte przez nas opakowanie wysyłkowe powinno posiadać odpowiednią gramaturę, dzięki czemu list będzie odpowiednio chroniony. Daje to również gwarancję, że treść korespondencji nie zostanie odczytana przez osoby niepowołane. Jeśli jeszcze nigdy nie dokonaliśmy wysyłki listu, uczyńmy to natychmiast – bliska osoba z pewnością będzie zaskoczona i ucieszy się z naszych słów przelanych na kartkę. 

 

Zapisz się do newslettera i odbierz rabat 5% przy najbliższych zakupach powyżej 250zł