Jak adresować kopertę lub list? Jak wysłać? Wzór

Jak adresować kopertę lub list? Jak wysłać? Wzór
W obecnych czasach pisanie listów zostało niemal wyparte przez spotkania bezpośrednie, rozmowy telefoniczne, korespondencję mailową oraz krótkie wiadomości tekstowe SMS, a także wiadomości pisane na różnego rodzaju komunikatorach internetowych. Ciągle jednak zdarzają się sytuacje, w których musimy dokonać wysyłki listu, np. w sprawach urzędowych lub podczas oficjalnej komunikacji między firmami. Warto jednak zauważyć, że ciągle istnieje garstka amatorów tej tradycyjnej formy kontaktu, wykorzystujących pisanie listów w kontaktach z rodziną czy znajomymi. Rzadkość korzystania z pisania listów wpływa na fakt, że często wiele osób nie wie, jak prawidłowo zaadresować kopertę. Istnieje bowiem kilka zasad, o których należy pamiętać podczas umieszczania danych adresowych na wysyłanej korespondencji. Jak zaadresować list? Jak zaadresować kopertę? Co napisać na kopercie? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Co powinna zawierać prawidłowo zaadresowana koperta?
Na kopercie powinno znaleźć się kilka najistotniejszych informacji, które pozwolą na bezpieczne dotarcie korespondencji do adresata. Najważniejsze będzie imię i nazwisko osoby, do której wysyłamy list oraz dokładny jej adres. Ponadto, istotne jest umieszczenie danych nadawcy - osoby, która nadaje, czyli wysyła korespondencję. Takie informacje wpisuje się na kopercie, by adresat od razu wiedział, od kogo otrzymuje list. Wpisanie adresu nadawcy zapobiega także zagubieniu się korespondencji w przypadku, kiedy nie dotrze ona do adresata z uwagi na różne możliwe okoliczności. List wraca w takiej sytuacji do nadawcy.
Jak napisać adres na kopercie?
Przed wysłaniem listu należy przede wszystkim dowiedzieć się, jak poprawnie napisać adres na kopercie, a także co trzeba napisać na kopercie, aby korespondencja nie wpadła w niepowołane ręce. W pierwszej linijce możemy zastosować zwrot grzecznościowy, dzięki któremu okażemy należyty szacunek adresatowi. Najczęściej wykorzystywanym zwrotem jest „Szanowny Pan/Szanowna Pani”. Unikajmy natomiast nadużywanej formy skrótowej – „Sz.P.”, która uznawana jest za niezgodną z zasadami etycznymi. Niżej natomiast wpisujemy dane personalne, czyli imię i nazwisko adresata. Kolejna linijka to miejsce na adres – ulicę wraz z numerem domu oraz mieszkania lub, w przypadku małej miejscowości, w której brak jest nazw ulic, nazwę tej miejscowości oraz numer budynku. W kolejnej linii należy umieścić kod pocztowy oraz miejscowość.
Np.
Szanowna Pani
Krystyna Kowalska
ul. Pogodna 76/2
00 – 111 Wrocław

Gdzie napisać adres na kopercie?
Aby mieć pewność, że list bez problemu dotrze do odbiorcy powinniśmy wiedzieć, jak opisać kopertę poprawnie. Dane adresata należy wpisać w prawym dolnym rogu, zostawiając jednak niewielką przestrzeń od brzegów koperty. Dane nadawcy powinny natomiast znaleźć się w lewym górnym rogu. Warto pamiętać, że prawy górna część koperty stanowi pole znaku opłaty pocztowej, więc zarezerwowana jest na znaczki oraz stemple. Lewa dolna część koperty to z kolei miejsce uznawane za pole, w którym umieszcza się informacje o rodzaju przesyłki, np. o priorytecie lub potwierdzeniu odbioru.
Jak powinna wyglądać zaadresowana koperta?
Umieszczając list w kopercie, pamiętajmy, aby najlepiej była ona w jednolitym, jasnym kolorze, który umożliwi czytelne zaadresowanie koperty. Zaopatrzmy się w kopertę, która zamyka się w sposób trwały i gwarantuje, że zawartość przesyłki nie wypadnie podczas transportu. Koperta powinna posiadać odpowiednią gramaturę papieru i być nieprzezroczysta, co zapobiegnie odczytaniu treści korespondencji przez niepożądane osoby trzecie. Przed wysyłką sprawdźmy również, czy adresy nadawcy oraz odbiorcy zostały na pewno poprawnie wpisane.
Wróćmy do pisania listów!
Jeśli wiemy już, jak adresować list we właściwy sposób, to zachęcamy do korzystania z takiej formy kontaktu z innymi. Listy są wspaniałą pamiątką, a odkryte po latach w zakamarku szuflady przysparzają wiele przyjemnych wspomnień i wywołują uśmiech na twarzy. Oprócz pisania listów miłym gestem jest także wysyłka pocztówek oraz kartek z życzeniami z okazji urodzin czy świąt. To ciekawa i oryginalna alternatywa dla wszechobecnych komunikatorów i telefonów.